درباره سیگماس

با حرکت جهان به سمت فناوری‌های نو، افزایش بهره‌وری، افزایش بازیافت و کاهش انتشارات گلخانه‌ای، جمعی از صنعتگران فولاد و معدن کشور بر آن شدند تا جهت حرکت این صنایع را با جهت حرکت جهان همسو کنند.

کاهش تقاضا برای فولاد در آینده، و نیز کاهش هزینه‌های تولید و فرآوری فولاد و مواد معدنی به دلیل ظهور فناوری‌های نو و به کارگیری روش‌های مدیریت دانش‌محور در جهان، یک واقعیت غیرقابل انکار است. این موارد باعث می‌شود فولاد و مواد معدنی که با روش‌های فعلی در کشور تولید و فرآوری می‌شوند، به زودی مزیت رقابتی خود را در بازارهای جهانی از دست بدهند. چرا که هزینه‌های تولید می‌تواند حتی از قیمت فروش پیشی بگیرد.

مسئله‌ی مهم دیگر آلایندگی صنعت فولاد و معدن در کشور است که اگرچه به دلیل وجود منابع گاز طبیعی در کشور از متوسط جهانی پایین‌تر است، اما همچنان سهم قابل توجهی در انتشارات گلخانه‌ای در کشور دارد.

سیگماس که موسسه‌ای با حضور جمعی از صنعتگران و دانشگاهیان برجسته‌ی کشور است، عزم آن دارد که مزیت رقابتی کشور در صنعت فولاد و معدن را در بازارهای جهانی حفظ کند، و در عین حال گامی در جهت حفظ محیط‌زیست کشور، با کاهش آلاینده‌های کربنی بردارد.

این موسسه مردم نهاد، با رویکرد بین المللی و با این یقین که هوای پاک مرز ندارد،فعالیت‌خودرا در ایران که دهمین تولید کننده بزرگ فولاد جهان هست، با برگزاری سمینارها و کارگاههای مختلف ، برای مدیران ارشد بیش از 50 کمپانی در حوزه صنایع معدنی – فولادی ایران تحت عنوان همایش های خوشامدگویی مدیران ارشد به معدن و فولاد سبز و همچنین انتشار مجله و پادکست و ویدیو آغاز نمود و موفق شد ضمن آگاه سازی و جلب حمایت های این صنایع، بررسی پروژه های افزایش بهره وری و کاهش تولید کربن را در گام اول توسعه عدالت محیط زیستی جهانی، بصورت عملیاتی آغاز نماید.

اگر چه ایران با رتبه دهم تولید فولاد در جهان و با بهره گیری از تکنولوژی احیا مستقیم گاز طبیعی، نسبت به سایر کشورهای تولید کننده فولاد در جهان، 30% انتشار آلایندگی کمتری را داراست، اما با توجه به وسعت و میزان جنگل های آن ، که‌ تنها می تواند 25% تولید گاز گلخانه ای تولیدی از صنایع فولادیش را خنثی سازد . تمامی این واقعیت ها، نه تنها بار مسئولیت این موسسه را به هیچ وجه برای رسیدن به هوای پاک کم نخواهد کرد بلکه بشدت بر روی آن تمرکز نموده است.

مدیران موسسه استراتژیک معدن و فولاد سبز باور دارند که به همان اندازه که آلودگی مرزها را نمی‌شناسد، با کمک تفکر جهانی بدون مرز، می‌توان آن را کنترل کرد.
فناوری‌های سبز به طور سریع در حال تکامل و نوین شدن هستند و انتخاب همکاران و شرکای فناوری داخلی و خارجی، ما را به سمت هدف کاهش انتشارات نزدیک می‌کند.

با توجه به اهداف خود، سیگماس با حضور کارشناسان صنعتی و دانشگاهی 4 بخش تخصصی تشکیل داده است که عبارتند از:

  • بخش افزایش بهره وری انرژی
  • بخش افزایش بهره وری فرآیند تولید
  • بخش جذب کربن
  • بخش تولید بر پایه هیدروژن

اعضای کمیته راهبردی

محمدرضا کرمی شاهرخی

مدیرعامل و عضو کمیته راهبردی

m.karami@sigmas.ir

محمدرضا انصاری

عضو کمیته راهبردی

m.ansari@sigmas.ir

عزیزالله اعصاری

عضو کمیته راهبردی

a.asari@sigmas.ir

اسدالله فرشاد

عضو کمیته راهبردی

a.farshad@sigmas.ir

محمدرضا اکبری جوکار

عضو کمیته علمی

m.akbari@sigmas.ir

یدالله سبوحی

عضو کمیته علمی

y.saboohi@sigmas.ir

محمود داودی

مدیر اجرایی

m.davoudi@sigmas.ir

مزدک عبایی

دبیر کمیته راهبردی

m.abaee@sigmas.ir

هادی نیک حالت

روابط بین الملل

h.nikhalat@sigmas.ir