SIGMAS

اولین کارخانه فولاد سبز جهان با حمایت بیل گیتس و آمازون در کلرادو افتتاح شد

Electra، یک استارتاپ با حمایت بیل گیتس و آمازون، کارخانه تولید اولیه فولاد خود را در ایالات متحده راه‌اندازی کرده است. با استفاده از انرژی تجدیدپذیر، کارخانه آزمایشی کلرادو، آهن فلزی پاک را از سنگ اهن با ناخالصی بالا تولید خواهد کرد.
اعلامیه مربوط به راه‌اندازی در روز چهارشنبه، ۲۷ مارس صورت گرفت.
فرآیند تولید فولاد Electra به اصلاح فولاد سبز امید است که به کاهش هزینه‌های زیست‌محیطی تولید فولاد کمک کند. تولید آهن ۹۰٪ از انتشار CO2 در تولید فولاد را شامل می‌شود.
Electra ادعا می‌کند که این فرایند موجب تولید 7٪ از انتشارات جهانی می‌شود. با این هدف، Electra امکان تولید آهن بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای را با یکپارچه‌سازی منابع انرژی تجدیدپذیر فراهم می‌کند.

Electra اظهار داشت: از “فرآیندهای الکتروشیمیایی و هیدرومتالورژی صنعتی به مقیاس صنعتی اثبات شده” برای تصفیه مواد معدنی آهن با کیفیت پایین به آهن با خلوص بالا در دمای 140 درجه فارنهایت (60 درجه سلسیوس) استفاده می‌کند. این دما حدود دمای قهوه است و از دمای دست‌یافته توسط فرآیندهای سنتی که از کوره‌های ذغال‌سنگی استفاده می‌کنند، بسیار پایین‌تر است.

“فولاد سبز” برای کمک به سیاره

مدیر عامل و هم‌موسس Electra، سندیپ نیجاوان خاطرنشان کرد:” Clean iron آهن تمیز تولید شده از انواع گسترده‌ای از سنگ‌ها، محدودیت کلیدی برای کربن‌زدایی پایدار صنعت فولاد است”، “با حمایت از شرکای ما در سراسر زنجیره ارزش، کارخانه آزمایشی ما را به هدف تولید میلیون‌ها تن آهن تمیز تا پایان دهه نزدیکتر می‌کند”،
نوآ هانرز، معاون اجرایی مواد اولیه در شرکت فولادسازی Nucor. افزود: “کارخانه آزمایشی Electra یک گام مهم به سوی صنعت فولاد پاک تر، پایدارتر و چرخشی(circular) است”، گفت نوآ هانرز، معاون اجرایی مواد اولیه در شرکت فولادسازی Nucor.

هدف پروژه آزمایشی تولید تخته‌های آهن تمیز در ابعاد مربع 1 متر (3.3 فوت) است. شرکت به طور تدریجی ظرفیت تولید خود را افزایش خواهد داد تا طراحی ماژولار خود را تأیید کند.

یک فرصت بازار بزرگ به ارزش تریلیون دلار

بر اساس یک گزارش، Electra صفحات آهن تولید شده توسط پروژه آزمایشی را به تولید به مقیاس تجاری متصل خواهد کرد. BHP، یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان سنگ‌آهن دریایی به صنعت فولاد و یکی از سرمایه‌گذاران Electra، سنگ‌آهن مورد نیاز پروژه آزمایشی را نیز فراهم کرد.

در سال 2022، Electra موفق به جذب 85 میلیون دلار از حامیان خود شامل Breakthrough Energy Ventures، صندوق نوآوری انرژی بنیانگذار مایکروسافت بیل گیتس شد.