انتشار دی اکسید کربن هیچ مرز جغرافیایی یا سیاسی را نمی شناسد

توسعه یک استراتژی عدالت محیطی جهانی برای نسل فعلی و آینده

آیا 51 میلیارد تن آلایندگی جهان به صفر خواهد رسید؟ آیا نهادهای جهانی با ساز و کارهایی که وضع می کنند می‌توانند مانع گرمایش بیشتر کره‌ی زمین شوند؟

فعالیت‌های انسان چرخه‌ی طبیعی جذب دی‌اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای را بر هم زده است. انتشارات کربنی باعث ایجاد تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره‌ی زمین شده است. علاوه بر این، خسارت دیدن طبیعت، زشت شدن چهره‌ی شهرها و ایجاد بیماری‌های مختلف، از دیگر مضرات گازهای گلخانه‌ای است.
دنیا حرکت خود را برای حل این مشکل آغاز کرده است. همه روزه تحقیقات و پروژه‌های پایلوت و تجاری جدیدی در زمینه‌ی سلول خورشیدی، توربین بادی، سوخت هیدروژنی، خودروی برقی، معدن و فولاد سبز و … رونمایی می‌شود. رشد روزافزون استفاده از خودروهای برقی و منابع انرژی تجدیدپذیر، نشان‌دهنده‌ی جدیت دنیا در حرکت به سمت اقتصاد بدون کربن یا اقتصاد سبز است.
اگرچه نقطه‌ی شروع این حرکت، توجه به مسائل محیط زیستی بوده است، اما اکنون دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی برای رسیدن به اهداف آن، بازدارنده‌ها و مشوق‌های اقتصادی نیز در نظر گرفته‌اند.
ما در این زمینه چه کرده‌ایم؟
موسسه‌ی سیگماس با هدف سازماندهی حرکت به سمت اقتصاد بدون کربن در ایران پایه‌گذاری شد. ما برآنیم که همسو با دنیا، اقدامات لازم را برای سبزتر کردن صنایع داخل کشور، با تاکید بر صنعت فولاد و معدن، که بیشترین آلودگی‌ها را ایجاد می‌کنند، انجام دهیم. به امید آنکه روزگاری آسمان آبی‌تر و هوای معتدل‌تری داشته باشیم.

موسسه راهبردی معدن و فولاد سبز

با حرکت جهان به سمت فناوری‌های نو، افزایش بهره‌وری، افزایش بازیافت و کاهش انتشارات گلخانه‌ای، جمعی از صنعتگران فولاد و معدن کشور بر آن شدند تا جهت حرکت این صنایع را با جهت حرکت جهان همسو کنند.

کاهش تقاضا برای فولاد در آینده، و نیز کاهش هزینه‌های تولید و فرآوری فولاد و مواد معدنی به دلیل ظهور فناوری‌های نو و به کارگیری روش‌های مدیریت دانش‌محور در جهان، یک واقعیت غیرقابل انکار است. این موارد باعث می‌شود فولاد و مواد معدنی که با روش‌های فعلی در کشور تولید و فرآوری می‌شوند، به زودی مزیت رقابتی خود را در بازارهای جهانی از دست بدهند. چرا که هزینه‌های تولید می‌تواند حتی از قیمت فروش پیشی بگیرد.مسئله‌ی مهم دیگر آلایندگی صنعت فولاد و معدن در کشور است که اگرچه به دلیل وجود منابع گاز طبیعی در کشور از متوسط جهانی پایین‌تر است، اما همچنان سهم قابل توجهی در انتشارات گلخانه‌ای در کشور داد.

سیگماس که موسسه‌ای با حضور جمعی از صنعتگران و دانشگاهیان برجسته‌ی کشور است، عزم آن دارد که مزیت رقابتی کشور در صنعت فولاد و معدن را در بازارهای جهانی حفظ کند، و در عین حال گامی در جهت حفظ محیط‌زیست کشور، با کاهش آلاینده‌های کربنی بردارد.

خدمات

سیگماس

موسسه‌ی راهبردی معدن و فولاد سبز (سیگماس)، در جهت حفظ مزیت رقابتی فولاد و مواد معدنی ایران در جهان و کاهش آلایندگی این صنایع، خدمات راهبردی ارائه می‌دهد.
از جمله خدمات این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• رصد آخرین تحولات دنیا در صنایع فولادی و معدنی، بالاخص نوآوری‌های مرتبط با افزایش بهره‌وری، انرژی‌های پاک و کاهش انتشارات کربنی
• پایش صنایع فولادی و معدنی از منظر شاخص‌های بهره‌وری و میزان آلایندگی
• تدوین برنامه‌های راهبردی، نقشه راه‌ها و چشم‌اندازهای بلندمدت در حوزه‌ی فولاد و معدن در کشور
• نظارت بر اجرای برنامه‌های راهبردی صنعت فولاد و معدن در کشور
• همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در جهت تعریف و اجرای پروژه‌های جدید و نوآورانه‌ی پژوهشی در مسیر افزایش بهره‌وری و کربن‌زدایی از صنایع فولادی و معدنی
• همکاری با شرکت‌های خارجی در جهت انجام پروژه‌های پژوهشی و اجرایی در کشور

خدمات

سیگماس

اخبار و

رویدادها

مهندس فرشاد:باید در مسیر کاهش کربن و حذف آلایندگی های کربنی گامهای اساسی برداریم!

مهندس فرشاد عضو کمیته راهبردی معدن و فولاد سبز اذعان داشت: خوشبختانه در کشور ما در دهه 50 بزرگان صنایع فولاد ایران از جمله دکتر رضا امین و دکتر سروش کامیاب تصمیمات درستی را برای حرکت به سمت احداث واحدهای احیاء مستقیم برای تولید آهن اسفنجی وتوسعه فولاد ایران با

بیشتر بخوانید »

حرکت به سمت بهره‌وری مواد و انرژی در احیا

در جلسه‌ای که مابین مدیران شرکت صنعت فولاد شادگان و مدیران موسسه‌ی راهبردی معدن و فولاد سبز (سیگماس) برگزار شد، دو طرف به بررسی پروژه‌ای نوآورانه در زمینه‌ی افزایش بهره‌وری پلنت احیا پرداختند. ️دکتر یداله سبوحی، عضو هیئت علمی دانشکده‌ی مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف و عضو کمیته‌ی علمی سیگماس،

بیشتر بخوانید »

اولین کارخانه فولاد سبز جهان با حمایت بیل گیتس و آمازون در کلرادو افتتاح شد

Electra، یک استارتاپ با حمایت بیل گیتس و آمازون، کارخانه تولید اولیه فولاد خود را در ایالات متحده راه‌اندازی کرده است. با استفاده از انرژی تجدیدپذیر، کارخانه آزمایشی کلرادو، آهن فلزی پاک را از سنگ اهن با ناخالصی بالا تولید خواهد کرد.اعلامیه مربوط به راه‌اندازی در روز چهارشنبه، ۲۷ مارس

بیشتر بخوانید »

اولین کارخانه فولاد سبزآمریکا در شهر پری(Perry) در نتیجه یک سرمایه‌گذاری دولتی یک میلیارد دلاری

شهر پری در ایالت میسیسیپی آمریکا، به زودی میزبان یک کارخانه “فولاد سبز” خواهد شد که تولید انرژی پاک را ترویج می‌دهد و صدها شغل جدید ایجاد می‌کند. دفترانرژی پاک وزارت انرژی آمریکا سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری را برای دو واحد تولید آهن با استفاده از سوخت هیدروژن در شهرستان

بیشتر بخوانید »